top of page

Taniec Współczesny

Taniec współczesny (modern, contemporary) to jeden z najciekawiej rozwijających się obszarów współczesnej polskiej sztuki.

Sprytnie wymyka się konwencjom, balansując na granicy między dziedzinami: teatrem, tańcem,

performansem i sztukami wizualnymi. Bazą tańca współczesnego jest technika tańca klasycznego, która odpowiada za prawidłową motorykę ciała, ale odchodzi od sztywnych barier i zasad baletu. W odróżnieniu od klasyki, jest formą zdecydowanie bardziej luźną, nie wprowadzającą ograniczeń co do ustawienia ciała tancerza. Dlatego też ma on dużą dowolność w kreowaniu ruchów i może wykorzystywać do tańca ciężar ciała, grawitacje, oddech czy też swingi. Taniec współczesny jest mieszanką wielu stylów, począwszy od baletu właśnie, tańca nowoczesnego, jazzu, po niektóre z tańców towarzyskich. Może również zawierać elementy akrobatyki, jogi, pilatesu i wielu innych dziedzin tańca.

Taniec współczesny poprzez dużą dowolność ruchu pozwala na przekazanie emocji, co przyczynia się do spełnienia wewnętrznej potrzeby wyrażenia siebie, a także rozwija kreatywność umysłu poprzez szukanie nowego ruchu, wykorzystując przy tym mnogość technik. Dlatego ten styl ostatnimi czasy jest tak popularny – wyraża on przecież i odzwierciedla sposób widzenia świata charakterystyczny dla dzisiejszego człowieka. Podkreśla ludzki indywidualizm, autoekspresję, zainteresowanie kondycją fizyczną i zamiłowanie do swobody. Poza pracą nad techniką improwizacyjną, dużą rolę odgrywa technika floorwork, czyli praca z podłogą, wykorzystująca przestrzeń, grawitację oraz oddech. Taniec współczesny buduje siłę mięśni potrzebną do wszechstronnego rozwoju tanecznego. Nauczysz się przede wszystkim świadomości ruchu i pokonasz swoje bariery fizyczne, przekonując się, że Twoje ciało może zrobić więcej, niż Ci się wydaje. Poziom i stopień trudności zajęć dostosowany jest do wieku i możliwości uczestników. Grupy prezentują się w różnego rodzaju koncertach, konkursach i imprezach lokalnych.


W Grudziądzkim Teatrze Tańca działają 4 grupy tańca współczesnego:

- maluszki 3-6 lat,

- taniec współczesny z elementami baletu – grupa początkująca min 7 lat, w wyjątkowych sytuacjach 6

- taniec współczesny z elementami baletu – grupa średniozaawansowana

- Grudziądzki Teatr Tańca – grupa zaawansowana

Instruktor Agnieszka Kędra, Agata Marachowska,

bottom of page